top of page

Zadanie nr 5-

Dobór oświetlenia

  Osiągnęliśmy istotny moment w naszym projekcie, a powód jest jasny: oświetlenie wnętrza to kluczowe uzupełnienie każdej aranżacji. Jak wiesz, światło podkreśla szczegóły dekoracji, które stosujemy projektując wnętrze. Nawet najpiękniejsze elementy, jeśli nie są odpowiednio doświetlone, nie będą prezentować pełni swojej estetyki. To pierwszy aspekt światła.

Drugim jest jego praktyczne zastosowanie, czyli wszystkie aspekty dotyczące wygody użytkowania wnętrza. Odpowiednie oświetlenie pozwala na łatwiejsze wykonywanie codziennych czynności oraz tworzenie przytulnej atmosfery, która wpływa na nasze samopoczucie i komfort.

Na filmie, który umieściłem poniżej, możesz  zobaczyć, jak poszczególne elementy i materiały wpłynęły na efekt  aranżacji.   Zaobserwuj , jak dodatki, takie jak: obrazy, dywan, dekoracyjne poduszki czy abażury, wprowadziły do pomieszczenia spójność i harmonię, tworząc tym samym niecodzienny charakter tej sypialni.

Teraz, gdy doszliśmy do tego etapu, warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich lamp, żarówek i układów oświetleniowych, które będą współgrać z wybranym stylem wnętrza, kolorystyką oraz materiałami, jednocześnie spełniając nasze oczekiwania w kwestii funkcjonalności i estetyki.

No to z zabierajmy się za to zadanie, żeby w efekcie końcowym uzyskać fajne, ładne i wygodne wnętrze.

Wybierz zestaw rodzaj oświetlenia jaki użyłbyś w swojej sypialni

     Oświetlenie wnętrza stanowi niezwykle ważny aspekt aranżacji pomieszczeń, ponieważ ma wpływ na nasze odczucia zarówno świadome, jak i podświadome. Wybór odpowiedniego oświetlenia w połączeniu z dekoracjami i meblami może stworzyć wrażenie harmonii i równowagi, a także wpłynąć na nasze samopoczucie i nastrój. W przypadku sypialni, należy również zwrócić uwagę na funkcjonalność poszczególnych źródeł światła, tak aby umożliwić sobie wygodne wykonywanie codziennych czynności i zapewnić sobie pełen relaks w czasie odpoczynku.

    Warto poświęcić czas na zastanowienie się nad wyborem odpowiedniego oświetlenia, ponieważ stanowi ono kluczowy element, który wpływa na całą estetykę pomieszczenia oraz podkreśla esencję zastosowanych dekoracji. Oświetlenie pełni nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną, tworząc odpowiedni nastrój i atmosferę w pomieszczeniu. Dlatego właśnie ważne jest, aby wybierać odpowiednie źródła światła i dostosowywać je do konkretnych potrzeb i charakteru danego wnętrza, co pozwoli uzyskać harmonijną i estetyczną całość.

    Przyjrzyj się trzem zestawom oświetlenia, które masz do wyboru poniżej: Wybierz  jeden z przedstawionych , który Twoim zdaniem najlepiej sprawdzi się w sypialni:

Zestaw nr 1:

zestaw 1.jpg

Zestaw nr 2:

zestaw 2.jpg

Zestaw nr 3:

zestaw 3.jpg

Zestaw oświetlenia nr: 1

        Wybrałeś zestaw oświetlenia nr 1, który zawiera wiszącą lamę. Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na to, że zastosowanie tej lampy w sypialni może okazać się nieodpowiednie. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest jej duży rozmiar, który po zamontowaniu może utrudniać codzienne czynności, takie jak ścielenie łóżka.

     Jeśli lampa zostanie zawieszona zbyt nisko, może także zakłócić swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Dodatkowym minusem tego rozwiązania jest to, że lampa wisząca będzie widoczna w centralnej części sufitu. W związku z tym, może ona zdominować wystrój wnętrza i  wpłynąć   niekorzystnie na atmosferę w sypialni. Warto zastanowić się nad alternatywnymi źródłami światła, które będą bardziej dyskretne i funkcjonalne, takie jak na przykład kinkiety czy lampy stojące.

   Proponuję, abyś powrócił do wyboru i rozważył dodanie innej opcji oświetlenia, które będzie lepiej dopasowane do twoich potrzeb oraz pozwoli na komfortowe korzystanie z pomieszczenia w różnych sytuacjach.

Zestaw oświetlenia nr: 2

      Zdecydowałeś się na zestaw nr 2, gdzie jednym z rozwiązań oświetleniowych jest plafon. Warto zastanowić się nad tym, czy będzie to dobre rozwiązanie dla sypialni. Co prawda plafon jako źródło światła świetnie sprawdzi się, rozświetlając każdy zakamarek wnętrza, jednak w sypialni nie uda nam się dzięki temu stworzyć przytulnej atmosfery, która wpłynie na jakość naszego wypoczynku.

    Dodatkowo, błysk światła padający z plafonu może nas oślepiać, zakłócając tym samym nasz wypoczynek. Warto zatem rozważyć inne opcje oświetleniowe, które będą bardziej odpowiednie dla sypialni, takie jak na przykład kinkiety, lampy stojące czy lampy na nocnych szafkach, które pozwolą na stworzenie miękkiego, relaksującego oświetlenia, sprzyjającego wypoczynkowi.

   Proponuję, abyś powrócił do wyboru i rozważył dodanie innej opcji oświetlenia, które będzie lepiej dopasowane do twoich potrzeb oraz pozwoli na komfortowe korzystanie z pomieszczenia w różnych sytuacjach.

Zestaw oświetlenia nr: 3

    Opcja z zestawem nr 3 prezentuje interesujące i funkcjonalne rozwiązania oświetleniowe dla Twojego wnętrza. Głównym źródłem światła są halogeny wbudowane w sufit, które zapewniają efektywne i równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Tego rodzaju oświetlenie sprawdzi się w różnych sytuacjach, zarówno gdy potrzebujesz mocnego światła, jak i podczas relaksu.

    Tego rodzaju oświetlenie sprawdzi się w różnych sytuacjach, zarówno gdy potrzebujesz mocnego światła, jak i podczas relaksu. Dodatkowo, zestaw nr 3 zawiera kinkiety, które idealnie oświetlą strefę biurka, ułatwiając tym samym pracę czy naukę. Kinkiety to doskonałe uzupełnienie oświetlenia sufitowego, gdyż dostarczają lokalnego źródła światła, nie zakłócając przytulnej atmosfery w pozostałej części pomieszczenia.

   Warto również wspomnieć o lampach stojących, które w tym zestawieniu pełnią funkcję dekoracyjną. Te elementy oświetleniowe doskonale komponują się z pozostałym charakterem wnętrza, nadając mu niepowtarzalny klimat. Lampy stojące mogą być także używane jako dodatkowe, miękkie źródło światła, które sprzyja wypoczynkowi i tworzy przytulną atmosferę.

1-Świtało-w-sypialni-zestaw-GIF.gif

         To jest świetny wybór, projekt jest prawie ukończony. W takim momencie, zapewne zadajesz sobie pytanie, ile kosztuje aranżacja takiego wnętrza. Czas na podsumowanie, ale zanim to zrobimy, chcę ci jeszcze zadać jedno pytanie. Większość osób pomija to kwestię, gdy zastanawia się nad doborem oświetlenia. Ale my nie możemy dlatego zapraszam cię do zadania nr 6.

bottom of page